XPG Storm RGB LED Cooling Heatsink İnceleme

Yayın 2018-10-05 12:18:22
Kategoriler Ürün Tanıtımları

       NVM Express SSD'lerin hızlarını kesen bir durum vardır, bu durum öyle ki bilgisayarlarımızda ki fan sayısını arttırmamız da ki ana nedenle aynıdır. Bu problem "ısınmadır" ve bir işlemciler gibi fazla sıcaklıkta performans düşüşü yaşarlar. NVM Express SSD'lerin çoğunda pasif metal bloklarla soğutma sağlansada bu her zaman performanslı olmuyor bu yüzden sitemizde de satışı yer alan ve kasa içinde oldukça şık bir görselliğe sahip olan bu SSD soğutucuyu sizler için minik bir incelemeye alıyoruz.  

      Soğutucumuz da yer alan bir adet fan ve soğutucuyu oldukça şık gösteren bir adet RGB led bulunmakta ve bu sayede kasa içinde oldukça şık duruyor.

     Soğutucu sadece 2280 formunda ki M.2 SSD'lerle uyumlu. Bu uyumluluk sorun olmayacak çünkü piyasada yer alan çoğu M.2 SSD bu formda.   

    Soğutucu, adından da anlayabileceğiniz üzere sadece 2280 form faktöründeki M.2 SSD’ler ile uyumlu. Zaten piyasadaki M.2 SSD’lerin ezici çoğunluğu bu uzunlukta olduğu için uyum noktasında bir problemle karşılaşmanız düşük ihtimal.

      PCB'den 2 pinli ve 4 pinli RGB kablolar çıkıyor. Cihaz M.2 SSD ile ısı alışverişini 0,5 mm kalınlığında termal ped ile sağlıyor. Cihazı Samsung 970 EVO NVMe SSD de denedik ve test sonuçlarımız şu şekilde;

    SSD yi soğutucusuz kullandığımızda yaklaşık 75 derece iken soğutuyla test ettiğimizde bu sıcaklık yaklaşıkk %25 oranında düşerek 62 dereceyi gördü bu rakam soğutmanın yanında oldukça kasa içini şık gösteren bir bileşen olduğunu düşünürsek oldukça "alınabilir" durumuna geliyor.

Cihazı buraya tıklayarak satın alma ekranına gidebilirsiniz.

                                                                                                                                      Salih Kula