Bilgisayarımı Nasıl Daha Serin Tutarım ?

Yayın 2018-10-26 01:07:29
Kategoriler Teknoloji Dünyası

Bilgisayarımı Nasıl Daha Serin Tutarım ?


        Bunun bir kaç yolu var öncelikle hangi bileşenden bahsettiğimizi düşünelim.
Genellikle bileşenleri fan yardımıyla soğuturuz yalnız bu soğutmayı yaygın olarak bir metal plaka üzerinden yardım alarak yaparız.
En basit örnek ile işlemciyi soğutmak için işlemci yüzeyini soğuturuz bunu ise bir metal plaka ile sağlarız ama tek yapmanız gereken bu değildir.

       Öyle ki kasanızın hava akışını yeteri kadar sağlamazsanız içeride yeterince hava akışı olmayacağından bilgisayarınız ısınacaktır.

       Bunun olmaması için hava akışını sağ alttan sol üstte olacak şekilde dizayn etmeniz gerekmektedir. Bunun sebebi ise sıcak havanın yukarı çıkmak istemesi ve bu şekilde üst yada arka fan yardımı ile dışarı atılmasıdır. Bir diğer sebebi ise içeride bir tür hava akışı sağlayarak serinlik kazanmaktır. Bunu yapmadığınız taktirde ise kasa içi ısınır ve hem bileşenlerin ömrü azalır hemde performansı düşer. Kasa içi serinlik oldukça önemli bir konudur.

                                      

      Fan seçiminde ise dikkatli davranmanız sizin yaranıza olur. Molex tipi bir fanın anakart üzerinden kontrol edilemeyecek ve en yüksek performansa çalışacağını unutmamanız gerekmektedir. En yüksek performansta çalışması durumunda serinliğin yanında seste getireceğini unutmayın. 

      Bunun yanında birde fan kalitesi vardır. Fanın hava akışını güzel ve sessiz vermesi her zaman avantaj sağlar. Kasanıza uygun olan fan boyutu (8 cm, 12 cm, 14 cm) ile kaliteye önem vermeniz doğru seçim yapmanızı ve pişman olmamanızı sağlar.

        Sitemizde bulunan RGB Fanlara buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.